DX Marathon

Pomoc jak prawidłowo przygotować DX Marathon Score Sheet!

 

Na początek, czym jest DX Marathon?.

Jest to współzawodnictwo mające na celu zaliczenie w danym roku kalendarzowym (od 01.01 do 31.12) jak największej ilości DXCC z całego świata emisjami CW, SSB, oraz Digital.

Organizatorem jest CQ Amateur Radio.

 

Pełen regulamin jest na stronie http://www.dxmarathon.com/

 

Natomiast plik, który należy przygotować to:

DX Marathon Scoresheet-2012.5.xls

który pobieramy tutaj - http://www.dxmarathon.com/Submission/2012/DX%20Marathon%20Scoresheet-2012.5.xls

 

Żeby nie trzeba było wpisywać ręcznie każdego qso, wystarczy przygotować plik ADIF programem Logger32 - w obecnym przypadku za 2012 rok, a następnie pobrać ze strony http://software.ad1c.us/marathon/ program ADIF to CQ DX Marathon, lub bezpośrednio z linku z mojej strony http://software.ad1c.us/marathon/download/MARATHON_20120505.zip

Po jego instalacji otworzy nam się okno

W polu ADIF podajemy ścieżkę do naszego wygenerowanego pliku ADIF, natomiast w polu Marathon jak klikniemy Marathon otworzy nam się ścieżka do zapisania pliku CSV podajemy ściężkę następnie klikamy zapisz np. na pulpit!

Później klikamy OK, a na koniec DONE.

Wtedy mamy już przygotowany plik CSV, który będzie nam się otwierał w Exelu.

Jeśli otworzy się jak na zdjęciu poniżej, należy zaznaczyć pola od C2 do H345 a następnie skopiować, i wkleić w pole D17 w DX Marathon Score Sheet 2012.5.

Kopię robimy klawiszami CTRL - C, a wklejamy klawiszami CTRL - V.

Podobnie należy postępować przy kopiowaniu Stref, czyli jak na zdjęciach poniżej należy zaznaczyć pola od C346 do H385 w pliku CSV, a następnie skopiować, i wkleić w pole D366 w DX Marathon Score Sheet 2012.5.

Kopię robimy klawiszami CTRL - C, a wklejamy klawiszami CTRL - V. 

Jeśli wszystko nam się udało, mamy prawidłowo przygotowany plik DX Marathon Scoresheet-2012.5.xls, wtedy należy zapisać go poprzez PLIK - ZAPISZ JAKO - swój znak.xls, oraz wysłać go na adres e-mail scores@dxmarathon.com.

 

Następnie po kilku dniach należy sprawdzić czy nasz plik został przyjęty, i czy jest na stronie http://www.dxmarathon.com/LogsReceived/2012/LogsReceived.htm

 

Natomiast, jeśli wygenerowany przez nasz program plik CSV otwiera nam się w exelu w taki sposób jak niżej należy postępować tak.

 

Zaznczamy całą kolumnę A, następnie klikamy na DANE - TESKT JAKO KOLUMNY.

Otworzy się nam okno, w którym należy zaznaczyć ROZDZIELANY, i klikamy DALEJ.

Następnie zaznaczamy pole PRZECINEK, i klikamy DALEJ oraz ZAKOŃCZ.

Otworzy się nam pole jak na obrazku 4.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wszystko jest Ok, ale proszę zauważyć w polach C,D, oraz E nie ma zera przed inną cyfrą np. w polu E przy godzinie qso 0023 widać jedynie 23.

W tym przypadku należy zaznaczyć całą kolumnę E następnie na zaznaczone pole klikamy prawym przyciskiem oraz zaznaczamy FORMATUJ KOMÓRKI - LICZBY- NIESTANDARDOWE i w polu TYP wpisujemy 0000 i klikamy OK.

Później zaznaczamy kolumny C i D, i postępujemy jak wyżej,  czyli na zaznaczone pole klikamy prawym przyciskiem myszki, zaznaczamy FORMATUJ KOMÓRKI - LICZBY - NIESTANDARDOWE i w polu TYP wpisujemy tym razem 00 i OK.

Na koniec zaznaczamy całe pola poprzez CTRL - A.

Oraz zaznaczamy OBRAMOWANIE - WSZYSTKIE KRAWĘDZIE.

Tak przygotowany CSV można kopiować już do exela DX Marathon Score Sheet 2012.5.

Należy postępować jak przy kopiowaniu opisanym na początku strony.

Powodzenia!!!